

Przedsiębiorstwo Geologiczne we Wrocławiu PROXIMA S.A. w związku z wejściem w życie, od początku 2018 r. nowej ustawy Prawo Wodne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1566 z późn. zm.), wprowadzającej obowiązek przeprowadzenia analizy ryzyka zagrożeń zdrowotnych z uwzględnieniem czynników negatywnie wpływających na jakość ujmowanej wody, oferuje wykonanie analizy ryzyka i przygotowanie wniosku o ustanowienie stref ochronnych, obejmujących teren ochrony bezpośredniej i teren ochrony pośredniej, jeżeli jest to uzasadnione wynikami tej analizy.
Zgodnie z art. 133 ust. 4 i 5 ww. ustawy, analizę ryzyka jest zobowiązany przeprowadzić każdy właściciel ujęcia, realizujący zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i przekazać ją do właściwego wojewody. Obowiązek przeprowadzenia analizy ryzyka, dotyczy ujęcia wody dostarczającego więcej niż 10 m3 wody na dobę lub służącemu zaopatrzeniu w wodę więcej niż 50 osób, oraz dostarczającego do 10 m3 wody zaopatrującego do 50 osób, jeżeli woda jest dostarczana, jako woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, w ramach działalności handlowej, usługowej, przemysłowej albo dla budynków użyteczności publicznej.
Jeżeli właściciel nie przekaże analizy ryzyka do właściwego organu, jest on wzywany do jej przekazania w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania (art. 134 ust.1).
Dotychczas zgodnie z art. 551 ust. 2 ustawy, właściciele ujęć wody, dla których nie ustanowiono strefy ochronnej obejmującej teren ochrony pośredniej, na przeprowadzenie analizy ryzyka mają 3 lata od daty wejścia w życie ustawy tj. do końca 2020 r. Obecnie w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2h (Dz.U. 2020 poz. 875), która zmienia ustawę z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, przedłuża się termin wykonania analiz ryzyka dla ujęć do końca 2022 r.
W związku z powyższym PG we Wrocławiu PROXIMA S.A. zaprasza do współpracy.